Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Bordlampe af patineret messing. Mærket “PH-4, Patented”. Gennemgående afbryder af bakelit. Overskærm af kobber, mellemskærm af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. H. 53.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Overskærm med skævheder og buler. Afrenset for original bemaling, underside med senere hvid bemaling. Underskærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
28 bud