1703/1599
Samovar af messing, vase-formet korpus opsat på firsidet fodstykke, hanke og knopper af træ. 20. årh.s begyndelse. H. 57.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre ridser og buler. Samling ved bund let løs.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag