2010/​714

Johan Rohde, m.fl. (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

Evald Nielsen, m.fl. (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

Tias Eckhoff, m.fl. (f. Vestre Slidre 1926, d. 2016)

En samling bestik- og serveringsdele af sølv og sterlingsølv. Udført hos hhv. Georg Jensen, Royal Copenhagen, Evald Nielsen og Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål og porcelæn 372 g. (12)

Bestående af:

“Kongemønster”. Bestik og serveringsdele af sterlingsølv og sølv. Georg Jensen 1915–1930, 1933–1944. 1 serveringsspade med cirkulært laf, 1 lille frugtkniv med skindetui, 1 flaskeåbner med kort skaft, 1 sennepsske med hornlaf.

“Flora Danica”. Georg Jensen efter 1945. 1 teske af forgyldt sterlingsølv med hank af dekoreret porcelæn. Georg Jensen, Royal Copenhagen. L. 11,5.

“Cypres”. Georg Jensen efter 1945. 1 sauceske.

“Kaktus”. Georg Jensen 1933–1944. 1 lille frugtkniv.

Dessin 41. Georg Jensen 1929–1934 og 1933–1944. 1 marmeladeske L. 12, 1 marmeladeske L. 13,5.

“Blok”. Georg Jensen 1933–1944. 1 flødeske.

Evald Nielsen: “No. 6”. 1 sauceske af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. L. 17,8.

Hans Hansen: “Arvesølv 12”. 1 honningspade af sølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1937. L. 15,3.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Følgende dele med indgravering på bagsiden af skaftets øverste del: “Kongemønster” serveringsspade og “Arvesølv 12” honningspade. “Cypres” sauceske med bule på laf.

Moderne kunst og design, 3. marts 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

14 bud

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK