Johan Rohde, m.fl. (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Evald Nielsen, m.fl. (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Tias Eckhoff, m.fl. (f. Vestre Slidre 1926, d. 2016)
En samling bestik- og serveringsdele af sølv og sterlingsølv. Udført hos hhv. Georg Jensen, Royal Copenhagen, Evald Nielsen og Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål og porcelæn 372 g. (12)
Bestående af:
“Kongemønster”. Bestik og serveringsdele af sterlingsølv og sølv. Georg Jensen 1915–1930, 1933–1944. 1 serveringsspade med cirkulært laf, 1 lille frugtkniv med skindetui, 1 flaskeåbner med kort skaft, 1 sennepsske med hornlaf.
“Flora Danica”. Georg Jensen efter 1945. 1 teske af forgyldt sterlingsølv med hank af dekoreret porcelæn. Georg Jensen, Royal Copenhagen. L. 11,5.
“Cypres”. Georg Jensen efter 1945. 1 sauceske.
“Kaktus”. Georg Jensen 1933–1944. 1 lille frugtkniv.
Dessin 41. Georg Jensen 1929–1934 og 1933–1944. 1 marmeladeske L. 12, 1 marmeladeske L. 13,5.
“Blok”. Georg Jensen 1933–1944. 1 flødeske.
Evald Nielsen: “No. 6”. 1 sauceske af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. L. 17,8.
Hans Hansen: “Arvesølv 12”. 1 honningspade af sølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1937. L. 15,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Følgende dele med indgravering på bagsiden af skaftets øverste del: “Kongemønster” serveringsspade og “Arvesølv 12” honningspade. “Cypres” sauceske med bule på laf.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
14 bud