2417/664
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj, dekoreret med hornglaserede brune motiver på okker bund. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 23.
Overflade ridser/mærker. Enkelt afslag i glasur. Glasurfejl under bund.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag