1709/804
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-80”. Standerlampe med skærme af akryl, stel af forkromet metal og fod af sort plast. Udført hos Louis Poulsen. H. 131.
Mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag
21 bud