2120/33
Fem kinesiske Bencharong små opsatse af porcelæn dekorerede i farver med design, for det thailandske marked. 19. årh. H. 3,5–6 cm. Diam. 10–14,5 cm. (5)
Proveniens: Gustav Joachim baron Wedell-Wedellsborg, ansat i Det Østasiatiske Kompagni 1928, Bangkok filial 1929–33.
de takkede kanter med afslag, den ene også med revner
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag