1912/​9002

Fransk corbeille-formet Louis XV sofa af delvis forgyldt bøgetræ, udskåret med blomster og bladværk. 18. årh. L. 200.

Proveniens: Hidrørende fra Raadegaard Gods på Sjælland. Tidligere i Fabrikant Knud Abildgaards samling.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre revner i træet.

Selected, 18. marts 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK