1912/9002
Fransk corbeille-formet Louis XV sofa af delvis forgyldt bøgetræ, udskåret med blomster og bladværk. 18. årh. L. 200.
Proveniens: Hidrørende fra Raadegaard Gods på Sjælland. Tidligere i Fabrikant Knud Abildgaards samling.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre revner i træet.
Selected, 18. marts 2019
Vurdering
Hammerslag