2014/​49 Michael Ancher: “Landskab med høstakke”. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 24×30.

Be­skriv­el­se

“Landskab med høstakke”. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 24×30.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 178 “Boet efter malerinden Helga Ancher”, 1965 nr. 130 (stempel på bagsiden); samt auktion 183, 1965 nr. 145.

Retoucheringer. Nogle mindre krakeleringer og afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Kunstner

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag

10.000 kr.

10.000 kr.
(Autobud) 9.500 kr.
9.500 kr.
(Autobud) 9.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.