Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“Landskab med høstakke”. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 24×30.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 178 “Boet efter malerinden Helga Ancher”, 1965 nr. 130 (stempel på bagsiden); samt auktion 183, 1965 nr. 145.
Retoucheringer. Nogle mindre krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020