2014/​49

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Landskab med høstakke”. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 24×30.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 178 “Boet efter malerinden Helga Ancher”, 1965 nr. 130 (stempel på bagsiden); samt auktion 183, 1965 nr. 145.

Retoucheringer. Nogle mindre krakeleringer og afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK