2050/42
Karaffel og likørglas af klart glas, dekoreret med emaljebemaling i farver i form af blomsterfrise, tøndeformet karaffel med riller forneden og 3 rigler om halsen, glas på stilk med knap og flad fod. 19. årh. H. 19 og 9. (2)
Karaffel med større sprængning ved hals, mangler låg. Glas med mindre afslag ved mundrand, fod med let trykket form. Overfladeridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag