1319/​1717

Satsuma vase af porcelæn modelleret med lille munding, dekoreret i farver og guld med geishaer, risskål med låg, skål og urtepotteskjuler af porcelæn, lakskål, snusflaske af glas, signet af fedtsten samt æske af porcelæn med lak samt diorama med landskab. 20. årh. H. 2,5–25. (9)

Satsuma vase med mindre glasurafskalninger. Risskål med kanthak på låg. Diorama med aldersslitage.

Varia, 9. maj 2013

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK