879/​426

Hermann Weyer (f. Coburg 1596, d. ca. 1621)

Købt af Statens Museum for Kunst i maj 2018.

Nymfer jages af satyrer. Sign. He. W. 1617. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 215×337 mm.

Biografisk materiale om Hermann Weyer er sparsomt dog ved man at han i 1616 drog mod Nederlandene og lod sig inspirere motivisk såvel som stilistisk. Nærværende tegning, udført året efter Weyers ankomst til Nederlandene viser med al tydelighed at kunstneren lod sig inspirere.

Færdige vandfarver som denne er relativt sjældne dog findes der sammenlignelige værker af Eurydike i underverdenen (Pushkin Museet, Moskva) og Lot og hans døtre (Prinsesse af Waldburg-Wolfegg og Waldsee, Wolfegg Slot).

Proveniens: Johan Conrad Spengler (1767–1839) (Lugt 1434), dennes dødsboauktion 1839, nr. 1150 (som Hans Weyer). Her købt af Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt wolff@bruun-rasmussen.dk

Benjamin Wolffs samling, 30. maj 2018

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK