Anthony van Dyck, efter, ca. 1900
Portræt af Prins Willem II af Orange som dreng. Usigneret. Olie på lærred. 51,5×44.
Nærværende maleri er en detalje efter Anthony van Dycks “Portrait of Prince Willem II of Orange as a young boy, with a dog” fra omkring 1632, som han efter sigende malede to versioner af. Den ene befinder sig i Museum Schloss Mosigkau i Mosigkau-Dessau og måler 117,5×102 cm. Det andet er på nuværende tidspunkt i privateje i London, Storbrittanien.
Enkelte små retoucheringer. Minimale krakeleringer og enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
23 bud