“Saksisk Blomst”. Middagsservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i faver og guld med brogede blomster. (129)
Bestående af 15 dybe tallerkener nr. 1616, 21 middagtallerkener nr. 1621, 2 middagstallerkener nr. 1622, 2 middagstallerkener nr. 1710, 14 frokosttallerkener nr. 1623, 10 kagetallerkener uden nr. (1627), tallerken nr. 1633, 3 kagetallerkener nr. 1626, 4 kagetallerkener nr. 1627, 2 par mokkakopper nr. 1594, 3 par thekopper nr. 1551, 11 underkopper nr. 1549, 5 underkopper nr. 1549, 5 underkopper nr. 1550, kartoffelskål nr. 1522, 2 lågfade nr. 1702 og 44, sauceskål nr. 1871, 4 fade nr. 1555, fad nr. 1556, fad nr. 1557, fad nr. 1558, skål på fødder nr. 1794, bladformet asiet nr. 1599, asiet nr. 1600, 8 asietter nr. 1505, asiet nr. 1689, sættebakke nr. 1694, kurv nr. 1583, saltbøsse nr. 1706, vinkøler nr. 1703, opsats nr. 1532, sukkerskål uden låg nr. 1681, lille terrin uden nr. og fiskerist.
Slitage på guld, enkelte dele med kraftig slitage. Et lågfad nr. 1702 med slibning på hank. Sauceskål nr. 1871 med slibning på kant. Enkelte tall. med slibning på kant. 10 kagetall. uden nr. (1627) 2. sortering. Lille terrin underdel 2. sortering.
1794 en fod restaureret og afslag under fod, en med mindre kanthak. 1 middagstall. nr. 1710 med slitage på blomsterdekoration.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020