Edward Prior lommeur med spindelgang i triple kasse af forgyldt metal og skildpadde til det tyrkiske marked, hvid skive med arabiske tal, mærket Edward Prior London, værk mærket Edw Prior nummereret 53248, indre kasse mærket JD. 18. årh. Vægt i alt 144 g. Kassediam. 63/53/43 mm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive med hårrevne og mindre afslag. Forgyldning slidt. Skildpadde med mindre indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
49 bud