1423/1279
Lang halskæde uden lås af forgyldt sølv prydet med talrige perler af onyx samt halskæde af forgyldt sølv. L. ca. 1000 cm. Ca. 2009. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 4. juni 2014
Vurdering
Hammerslag