2417/80
Fransk konsolur af delvist forgyldt og lueforgyldt bronze, ved urhus stående kvinde med buket, sokkel støbt med liggende kvinde med får i relief, forsølvet urskive med romertal, omkranset af blomsterranke. Medfølgende kuppel af glas. Urværk stemplet. 19. årh.s. første halvdel. H. 44. H. ink. base og kuppel 57.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag