2108/766
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 7”. Daybed/sovebriks med stel af eg, opklappelig ryg beklædt med sjeneflet, runde ben af forkromet stål. Løs epeda hynde i sæde betrukket med orange uld. Udført hos Getama, Gedsted. L. 199.
Litteratur: Getama/Salesco katalog 1959.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Hynde delvist falmet. Uoriginale aftagelige afstandspinde monteret på bagside.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag