1746/65
Cirkulær og rektangulær plade af hvid marmor, rigt prydet med indlægninger i flerfarvede stene, bl.a. lapis lazuli, malakit, turkis, perlemor m.m., i form af blomster, senere stel af mørkbejdset træ. 20. årh. H. 47–53. L. 70,5. B. 42. Diam. 44. (2)
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Ældre malerier og møbler, 13. november 2017
Vurdering
Hammerslag