1746/​65

Cirkulær og rektangulær plade af hvid marmor, rigt prydet med indlægninger i flerfarvede stene, bl.a. lapis lazuli, malakit, turkis, perlemor m.m., i form af blomster, senere stel af mørkbejdset træ. 20. årh. H. 47–53. L. 70,5. B. 42. Diam. 44. (2)

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Ældre malerier og møbler, 13. november 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag