879/​1814
Feodor Vasilievich Sychkov: Folkeliv i en russisk landsby ved vintertide. Sign. F. Sychkov 1934 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 73×103.

Be­skriv­el­se

Folkeliv i en russisk landsby ved vintertide. I forgrunden glade russerinder med farverige hovedtørklæder og sjaler, til højre børn ved en slæde og i bagrunden en harmonikaspillende russer med tre bønder som følge. Sign. F. Sychkov 1934 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 73×103.

Proveniens: Erhvervet af den danske sælgers mor den 27. oktober 1975 på Stuer Lauridsen Auktioner som nr. 314. Hammerslaget var dengang 2.700 kr.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018

Ældre malerier

Kunstner

Feodor Vasilievich Sychkov (f. Kochelaevo 1870, d. Saransk 1958)

Vur­dering

300.000–400.000 kr.

Hammerslag

650.000 kr.