879/​1814

Feodor Vasilievich Sychkov (f. Kochelaevo 1870, d. Saransk 1958)

Folkeliv i en russisk landsby ved vintertide. I forgrunden glade russerinder med farverige hovedtørklæder og sjaler, til højre børn ved en slæde og i bagrunden en harmonikaspillende russer med tre bønder som følge. Sign. F. Sychkov 1934 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 73×103.

Proveniens: Erhvervet af den danske sælgers mor den 27. oktober 1975 på Stuer Lauridsen Auktioner som nr. 314. Hammerslaget var dengang 2.700 kr.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 25. maj.

Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

650.000 DKK