2416/540
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Et par armstole af teak. Sæde samt ryg betrukket med brunt farvet skind. Model JH-525. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, med plakette herfra. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med nogle krakkeleringer, ene sæde med flænge.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag