Foto endnu ikke klar
893/289
Et par franske kandelabre af forgyldt og patineret bronze efter model af Pierre-Philippe Thomire, hver med kvindelig figur stående på kugle, holdende seks lysarme. Empire stil, 20. årh. H. 93. (2)
Denne model er lavet til Napoleon til slottet Château de Saint-Cloud i 1805.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag