2124/​714

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Fire vaser af stentøj, modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med hhv. sandfarvet glasur, sandfarvet glasur med gråbrune elementer, grøn og grå glasurer samt blå glasur med grønne elementer. Sign. monogram, de to mindste vaser desuden 128, den næststørste vase 129. H. 6–12,5. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte afslag på øvre kanter.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

16 bud

7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK