911/​450

Kongelig sørgemedaljon af 18 kt. guld for Storfyrst Nikolaj Alexandrovich af Rusland (1843–1865), båret af Dronning Louise af Danmark (1817–1898), af oval oplukkelig form, indvendig venstre del indridset “Nixa 24 April 1865”, indvendig venstre ornament med en lok af hans hår. Frankrig, 19. årh. H. inkl. øsken 3,5.

Proveniens: Dronning Louise af Danmark (1817–1898), gift 1842 med Kong Christian IX (1818–1906) af Danmark, regent fra 1863. Ægteparret blev kaldt “Europas Svigerforældre” med familiemedlemmer og slægtninge spredt over hele Europa. Senere H.K.H. Prins Henrik af Danmark (1934–2018), som forærede dem til den danske juvelér John Rørvig. Hans arving solgte dem til Nyfortuna som nuværende ejer.

Dronning Louise af Danmark (1817–1898), f. Prinsesse af Hessen-Kassel, blev gift i 1842 med Kong Christian IX af Danmark (1818–1906), regent fra 1863. Deres næstældste datter, Prinsesse Dagmar, blev født i 1847. I 1864 blev hun forlovet med Storfyrst Nikolaj Alexandrovich af Rusland, kaldet Nixa. Året efter, i 1865, Nixa var på rundrejse i Europa, men hans konstitution blev værre og værre. For at få det bedre rejste han til Sydfrankrig. Til manges overraskelse blev han alvorlig syg af miningitis i Nice and Prinsesse Dagmar rejste så hurtigt som muligt ned for at besøge ham. Nixa døde i Prinsesse Dagmars nærværelse den 24. april 1865 i den kejserlige Villa Bermond i Nice. Det blev fortalt, at Nixa kort før sin død havde velsignet Prinsesse Dagmar og hans lillebror, Storfyrst Alexander (III) Alexandrovich af Rusland som fremtidigt ægtepar. Prinsesse Dagmar og den danske kongefamilie var utrøstelige. Dronning Louise fulgte traditionen med at bære en sørgemedaljon for Nixa med en lok af hans hår. Medaljonen er også indridset med Nixas navn og dødsdato, antagelig af Prinsesse Dagmar. Da medaljonen er fransk, er det muligt, at den blev købt, indridset og monteret med hårlokken i den kejserlige villa meget kort efter Nixas død. Prinsesse Dagamar sørgede i et år og den 17. juni 1866 blev hun forlovet med Nixas lillebror, Storfyrst Alexander (III) Alexandrovich af Rusland. De blev gift den 9. november 1866 i Skt. Petersborg.

Smykker og tasker, 1. december 2022

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK