Søren Robert Lund (f. 1962)
“Stol til Arken”. Et par stole med stel af lamineret højglanslakeret træ, Sæde og armlæn af rustfrit stål. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Proveniens: Fremstillet i begrænset antal til Arken. Mens han studerede vandt Søren Robert Lund 1. præmie i konkurrencen om det nye museum for moderne kunst i Ishøj: ARKEN.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. Sæder på ene stol løse i ene side. Afskalninger på stel.
Moderne kunst og design, 28. september 2021