Henrik Jespersen (f. Ondløse 1853, d. Frederiksberg 1936)
“En rosenbusk. I baggrunden Maribo Sø”. Sign. Henrik J. Olie på lærred. 61,5×100.
Kunstner rettet 5. maj.
Udstillet: Charlottenborg 1912 nr. 278.
Enkelte minimale krakeleringer og enkelte mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 13. maj 2019