1920/​88

Henrik Jespersen (f. Ondløse 1853, d. Frederiksberg 1936)

“En rosenbusk. I baggrunden Maribo Sø”. Sign. Henrik J. Olie på lærred. 61,5×100.

Kunstner rettet 5. maj.

Udstillet: Charlottenborg 1912 nr. 278.

Enkelte minimale krakeleringer og enkelte mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier og møbler, 13. maj 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK