Peter Løvig Nielsen
Fritstående asymmetrisk skrivebord af palisander med delvist kehlet kant. Front med tre skuffer, bagside med bar og hylde. Opsat på medestel med messingbøjler. Udført hos Løvig Dansk Design Denmark. H. 72. L. 150. B. 40/88.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Top med ridser, mærker og vandskjolder. Spejl i barskab er itu.
Moderne kunst og design, 27. januar 2015
15 bud