2434/842
Dansk snedkermester
Sofabænk samt tilhørende stol af elm. Hynder i sæde og ryg betrukket med lyst, stribet stof. Udført ca. 1940'erne. Sofa: H. 76. L. 183. D. 67. Stol: H. 76. L. 74. D. 67. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og revner. Betræk med pletter og smuds.
Vurdering