2439/​1598

Et sæt på fem regency stole af mahogni, hver med udskåret ryg og sæder betrukket med sorte hestehår, sælges sammen med en senere lignende stol. 18. årh.s slutning. (6)

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Hjørneværelset Erichsens palæ. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms

Ridser og mærker. Brugsslitage.

NB! Et sæt på fem stole + en ekstra stol.

Fra i Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?