905/​152

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Interiør fra Bretagne med en ung kvinde ved et vindue. Sign. S. Krøyer Pont-Aven 12. Juli 1879 og betegnet på underliggende papir med dedikation: “Til min gamle Lærer Prof Vermehren fra hans heng Elev. P. S. Krøyer”. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 15×11.

Litteratur: Den Hirschsprungske Samling og Skagens Museum, “Krøyer i Internationalt Lys”, 2012, omtalt s. 187.

I starten af juli 1879 tog Krøyer sammen med Christian Zacho og en unavngiven fransk maler på vandretur i Bretagne. Her nåede de d. 11. juli til Pont Aven i Bretagne hvor de opholdt sig i en lille uges tid. I sin tid i Bretagne, skitserede og malede Krøyer flittigt de lokale folk i deres karakteristiske bretonske egnsdragter, og det blev også til et par stykker i Pont-Aven. Den unge pige på nærværende tegning, er gentaget som model i et oliemaleri fra d. 14. juli 1879 og i en tegning fra samme tid. Om de tre værker noterer Hirschsprung: ”Tre dage efter sin ankomst malede han dette fine, lille, lysfyldte billede af pigen, der sidder ved vinduet og bælger ærter. Pigen havde dog allerede siddet model den 12. juli, og en anden tegning viser hende i færd med at sy […]”. (Marianne Saabye “Krøyer i Internationalt Lys”, 2012, s. 187. De to andre værker, som her refereres til, er afbildede i kataloget s. 186.) Den omtalte tegning, dateret 12. juli, må være nærværende tegning.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK