915/​497

Ejnar Nielsen (f. København 1872, d. Hellerup 1956)

Købt af Statens Museum for Kunst september 2023

“Selvportræt”, 1899. Sign. Ejnar Nielsen, Gjern. Olie på lærred. 66×79.

Litteratur: V. Jastrau: “Ejnar Nielsen - 41 gengivelser”, G.E.C. Gads Forlag, København, 1930, gengivet side 10. Litteratur: Henrik Wivel: “Ny dansk Kunsthistorie, bd. 5, Symbolisme og impressionisme”, Fogtdal, København, 1994, gengivet side 115. Litteratur: Steffen Lange “Eneren - Ejnar Nielsen”, Poul Kristensens Forlag, 1998. Omtalt og gengivet side 165. Litteratur: Peter Nørgaard Larsen “Sjælebilleder - symbolismen i dansk og europæisk maleri”, Statens Museum for Kunst, København, 2000. Litteratur: Ulla Sjöström: “Maleren Ejnar Nielsen 1872–1956”, Christian Ejlers forlag, 2000. Gengivet i farver side 3.

Udstillet: Høstudstillingen, København, 1912, kat. nr. 90. Udstillet: Kunstforeningen Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 11d. Udstillet: “Hjælp! jeg er samler”. Birte Inge Christensen og John Hunov's samlinger, Randers, Kunstmuseum, 15. januar - 20. marts 1994, kat. nr. 226. Udstillet: “Sjælebilleder - symbolismen i dansk og europæisk maleri”, Statens Museum for Kunst, København, 2000, kat. nr. 19. Udstillet: “Livstegn”, Den Hirschsprungske Samling, København, 2022, gengivet i udstillingskataloget side 49, illustrationsnummer 31. Udstillet: “Ejnar Nielsen - Liv og Død”, Vejen Kunstmuseum, 2023, uden katalognummer.

Proveniens: Birte Inge Christensen og John Hunovs samling.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 20. september 2023

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK