Svend Wiig Hansen (f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997)
Stående kvinde. Usign. Patineret bemalet gips. H. 47.
Variation af bronze udstillet: “Retrospektiv Udstilling”, Statens Museum for Kunst, 1990, kat. nr. 9.
Fremstår med patina. Begge ben med reparation. Nogle hak/afslag.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
14 bud