870/​14

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Bondestue. En siddende gammel Mand i islandsk Uldtrøje med magert Ansigt, Hageskæg og Hornbriller, læser i en Avis, der ligger udbredt paa et Bord”. Fra Vejlø. 1886. Sign. L. A. Ring. Olie på træ. 28×25.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 840.

Udstillet: Kunstforeningen, “”Arbejder af L. A. Ring", 1924 nr. 38.

Charlottenborg, “Mindeudstillingen for L. A. Ring”, 1933 nr. 43.

Rønnebæksholm Kunst- og Kulturcenter, “L. A. Ring 150 år - motiver fra Sydsjælland”, 2004 nr. 10.

Litteratur: “Kunst i Privat Eje”, 1945, bind III, afb. s. 295.

Proveniens: Kunsthandler Chr. Larsen. Skibsbygmester R. Møller, Fåborg. Direktør L. Bech, Odense. Kunsthallen auktion 319, 1977, nr. 180. Koncertmester Kai Laursen.

Vejlø ligger i nærheden af Næstved.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK