2024/551
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Kurt Østervig. Fritstående tre pers. sofa med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. H. 73. L. 183. D. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Mindre hul på ene armlæn.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag