Oluf Hartmann (f. Søllerød 1879, d. København 1910)
Erhvervet af Fuglsang Kunstmuseum i januar 2014.
Skrænt med forblæste træer ved Guldborgsund. Usigneret. Olie på lærred. 40×50.
Proveniens: Familien Hartmann, Fuglsang, Lolland.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 27. januar 2014
16 bud