Anker Hoffmann (f. Holte 1904, d. Lyngby 1985)
“Solskinspigen”, støbt 1943. Usign. Kunststen. H. 247 inkl. sokkel.
Litteratur: “Anker Hoffmann”, København, 1984, geng. s. 8–9 (bronzeversionen). Proveniens: Støbt i kunststen i 1943 af kunstgipseren Poul Ferdinandsen med kunstneren tilladelse. “Solskinspigen” som bronzestøbning blev i 1981 opstillet i Aarhus Botaniske Have. Nuværende ejer har erhvervet værket fra kunstgipserens enke. Oprindelig kvittering medfølger.
Bemærk at værket under eftersynet er udstillet i vores afdeling 'Havnen', Sundkrogsgade 30, 2150 Nordhavn.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020