1415/1595
Samling porcelæn bestående af et fad, lille tallerken og to skåle, dekorerede i blå med blomster og bladværk og figurer. Mærket Qianlong, Guangzu og Jiang Xi Ci Ye Gong Si (Jianxi porcelain company), 20. årh. Diam. 13,5–30,5 cm. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Glasur brændingsfejl og hårrevne på fad, lille hak på skål.
Varia, 10. april 2014
Vurdering
Hammerslag
21 bud