1515/797
Dansk møbel design
Sæt på fire skabe af mahogni. Front med låger med messinggreb, bag hvilke hylder. H./B. 71. D. 35. (4)
Modelfotos
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ene skab uden hylder og med gennemboringer i bagklædning, dørstopper mangler. Delvist ulakerede. Samlinger med åbent endetræ/spånplade.
Moderne kunst og design, 7. april 2015
Vurdering
Hammerslag