1925/532
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret diskometal. Stamme med stiliseret bladornamentik. Stemplet monogram Just A. Dessin 1858. H. inkl. skærmholder 66,5.
Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. juni 2019
Vurdering
Hammerslag