2045/​48

Dobbeltkapslet lommerur af 14 kt. guld, forgyldt urskive med arabertal og små sekunder. Urskive og værk signeret Moeris. Støvkapsel af guld. Vægt i alt 80 gr. Æske medfølger. 20. årh.s begyndelse. Diam. 52 mm.

Bittesmå pletter på urskive. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage i form af mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Æske med slitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK