2045/48
Dobbeltkapslet lommerur af 14 kt. guld, forgyldt urskive med arabertal og små sekunder. Urskive og værk signeret Moeris. Støvkapsel af guld. Vægt i alt 80 gr. Æske medfølger. 20. årh.s begyndelse. Diam. 52 mm.
Bittesmå pletter på urskive. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage i form af mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Æske med slitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag