2433/84
Bertel Thorvaldsen, efter
“Venus med Æblet” og “Jason med det gyldne skind”. To figurer af rød terrakotta. P. Ipsen, Kjøbenhavn. 353 og 358. H. 26 og 28. (2)
Jason mangler størstedelen af sværdet, fremstår med revne under den ene fod og mindre kanthak på soklen. Spyd tapet sammen. Mindre overfladeridser på begge figurer.
Vurdering