Thorkild Hansen (f. Hørsholm 1914, d. Tempelkrogen 1964)
“Interactivité 128”. Sign. på bagsiden Thorkild 62 med titel. Olie på lærred. 65×81.
Proveniens: Galerie Carstens, Kultorvet, København. Siden i samme families eje.
Thorkild Viggo Hansen var en af medstifterne bag gruppen 'L'Équipo 57'. Under et ophold i Paris i 50erne kom han i kontakt med en gruppe spanske malere, med hvilke han dannede gruppen og skrev manifestet “Interactivité de l'espace plastique” (Interaktiviteten i det plastiske rum). Kunstnerne ønskede i deres billeder at skabe et maksimum af spænding og dynamik gennem de forskellige figurers form og farve.
Seller informs: Ingen
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021