903/​521

Thorkild Hansen (f. Hørsholm 1914, d. Tempelkrogen 1964)

“Interactivité 128”. Sign. på bagsiden Thorkild 62 med titel. Olie på lærred. 65×81.

Proveniens: Galerie Carstens, Kultorvet, København. Siden i samme families eje.

Thorkild Viggo Hansen var en af medstifterne bag gruppen 'L'Équipo 57'. Under et ophold i Paris i 50erne kom han i kontakt med en gruppe spanske malere, med hvilke han dannede gruppen og skrev manifestet “Interactivité de l'espace plastique” (Interaktiviteten i det plastiske rum). Kunstnerne ønskede i deres billeder at skabe et maksimum af spænding og dynamik gennem de forskellige figurers form og farve.

Seller informs: Ingen

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK