2024/706
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Dækstol, skammel og bakke af bøg. Sæde og ryg betrukket med lyst kanvas. Model 50. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Kanvsas med mindre pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud