1918/​65

Niels Skovgaard (f. København 1858, d. Lyngby 1938)

Portræt af Richard Steenberg spillende på en obo. Sign. monogram og betegnet “Richard Steenberg (tegnet vinteren 76–77?) samtidig malt ham, hvilket han ejer.” Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 28,5×21. Uindrammet.

Richard Steenberg var én af Niels Skovgaards nære venner. Hans forældre boede i England, og selv slog han sig senere ned i Edinburgh. Her besøgte Niels ham i sommeren 1881, hvor de sammen tog på en 14-dages tur i Det Skotske Højland. Denne tur beskrev Niels i et brev til søsteren, som er delvist gengivet s. 77–78 i Aksel Rodes værk “Niels Skovgaard”. Maleriet, som Niels Skovgaard refererer til på tegningen, står nævnt som nr. 38 i fortegnelserne som tilhørende Skibsmægler R. Steenberg, Newcastle. Steenberg er yderligere omtalt på s. 60, 72–73 og 77–78.

Proveniens: Kunstnerens eje og herefter nedarvet i familien.

Papiret er lidt gulnet. Enkelte misfarvninger.

Ældre malerier og møbler, 29. april 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

26 bud

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK