Niels Skovgaard (f. København 1858, d. Lyngby 1938)
Portræt af Richard Steenberg spillende på en obo. Sign. monogram og betegnet “Richard Steenberg (tegnet vinteren 76–77?) samtidig malt ham, hvilket han ejer.” Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 28,5×21. Uindrammet.
Richard Steenberg var én af Niels Skovgaards nære venner. Hans forældre boede i England, og selv slog han sig senere ned i Edinburgh. Her besøgte Niels ham i sommeren 1881, hvor de sammen tog på en 14-dages tur i Det Skotske Højland. Denne tur beskrev Niels i et brev til søsteren, som er delvist gengivet s. 77–78 i Aksel Rodes værk “Niels Skovgaard”. Maleriet, som Niels Skovgaard refererer til på tegningen, står nævnt som nr. 38 i fortegnelserne som tilhørende Skibsmægler R. Steenberg, Newcastle. Steenberg er yderligere omtalt på s. 60, 72–73 og 77–78.
Proveniens: Kunstnerens eje og herefter nedarvet i familien.
Papiret er lidt gulnet. Enkelte misfarvninger.
Ældre malerier og møbler, 29. april 2019
26 bud