Endel Kõks (f. Tartu 1912, d. Örebro, Sverige 1983)
Motiv fra det gamle centrale Tartu, Estland. Sign. EKS 42. Olie på træplade. 48×48.
Proveniens: Privatsamling, Danmark. Nedarvet i en familie med familierelationer til Estland.
Der er tale om et sjældent motiv, eftersom det centrale Tartu blev komplet ødelagt i 1944–1945.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
42 bud