1946/719
Dansk møbeldesign
Overpolstret to-personers sofa og lænestol, betrukket med mønstret mørkeblåt møbelstof, ben af bejdset bøg, forben med sko af messing. 1930–40'erne. L. 155. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag