1946/​719

Dansk møbeldesign

Overpolstret to-personers sofa og lænestol, betrukket med mønstret mørkeblåt møbelstof, ben af bejdset bøg, forben med sko af messing. 1930–40'erne. L. 155. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag