Poul Anker Bech (f. Taars 1942, d. 2009)
Kystparti i uvejr med svævende landskab. 2008–2009. Usigneret. Olie på lærred. 98×132.
Nærværende værk blev udført umiddelbart inden kunstnerens død i 2009 og har ikke tidligere været handlet på auktion.
I dette sene værk optræder mange af de elementer, der er kendetegnende for Poul Anker Bechs virke: Den storslåede åbne horisont ud i havet, som er inspireret af kunstnerens egne oplevelser som pilot og den montageagtige inddragelse af et abstrakt landskab, der pirrer beskuerens nysgerrighed og trang til at læse billedets indhold. Poul Anker Bechs billedindhold balancerer netop i feltet mellem det genkendelige og det gådefulde, det velkendte og det uudforskede. Samtidig udfordrer hans værker den klassiske opfattelse af et landskab og det kulturelle afsæt, vi efterlader.
Moderne kunst og design, 22. august 2017