2441/771
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole med ben af eg, ryg, sider og løse hynder med sort skind. Model 2207. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1986. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 8. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag