919/​51

Anton Melbye (f. København 1818, d. Paris 1875)

“Endeel forskiellige Coffardieskibe, krydsende i stiv Kuling til den i Baggrunden liggende Helsingöers Rhed”. Sign. Anton Melbye Kjøbenhavn Januar (?) 1843. Olie på lærred. 106×151.

Udstillet: Charlottenborg 1843 nr. 170. Melbye blev af Kunstakademiet tildelt den Neuhausenske præmie for maleriet.

Proveniens: Købt af Kunstforeningen og bortloddet i 1843, her vundet af en Kammerherre Holstein i Flensborg (?). I følge skilt på rammen: Givet 1934 til direktør Ole Sundø “Til Minde om et kvart Aarhundrede i Firmaet Egmont H. Petersen. Tilegnet af Fondens Bestyrelse”.

Coffardieskib er et et handelsskib.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK